Smartfon LG L70 – recenzja

LG L70

Kilka miesięcy temu w moje ręce trafił telefon LG L70. Poniżej znajdziecie moją opinię na temat tego urządzenia.

Wady i zalety

Zalety

 • wygląd,
 • jakość montażu,
 • najnowszy android,
 • wytrzymała bateria,
 • LG backup,
 • płynne działanie,
 • stosunek jakość/cena.

Wady

 • brak podświetlenia przycisków,
 • zepsuty kompas,
 • mała pamięć wewnętrzna.

Wygląd

LG L70 jest zwyczajnie ładny. Choć wykonany jest w całości z tworzyw sztucznych, nie sprawia wrażenia taniości. Przód wygląda standardowo: duża płaska powierzchnia ekranu, jeden fizyczny przycisk (home) i dwa dotykowe. Klapka baterii ma fakturę czegoś na wzór lakierowanej tkaniny. Nie zostają na niej ślady po palcach. Jest ona odrobinę chropowata, dzięki czemu telefon pewnie trzyma się w dłoni.

Jakość montażu

Telefon jest solidnie zbudowany. Części są dobrze spasowane, nic nie skrzypi. Wyjątkiem od reguły są boczne przyciski, które trochę latają na boki.

Najnowszy Android

Warto kupować sprzęt z jak najnowszą wersją oprogramowania, dzięki czemu zapewniamy sobie swobodę korzystania ze wszystkich aplikacji dostępnych dla Androida – wielu mniej popularnych producentów oferuje swoje telefony ze starszymi wersjami systemu, przez co nie wszystkie aplikacje można na nich zainstalować, lub sprawiają one problemy. W przypadku LG L70 nie mamy się czym martwić, bo telefon posiada najnowszą wersję Androida (KitKat 4.4.2)

Wytrzymała bateria

Duża pojemność baterii (2100 mAh) była główną zaletą, która przekonała mnie do zakupu L70. Teraz nie martwię się, że za chwilę wyczerpie mi się telefon. Przy umiarkowanym używaniu bateria spokojnie wytrzymuje dwa dni.

LG Backup

Poprzedni telefon musiałem zrootować, żeby móc robić backupy z pomocą Titanium Backup Pro. Tutaj mi wystarczy, że do dyspozycji mam dostarczoną przez producenta aplikację LG Backup, która pozwala mi na robienie kopii zapasowych ustawień, aplikacji i danych przechowywanych w pamięci telefonu.

Płynne działanie

Wybierając mój kolejny telefon szczególną uwagę zwracałem na płynność działania. LG L70 pod tym względem sprawia się bardzo dobrze. W nowym telefonie wszystko działało bez jakiejkolwiek zacinki. Teraz telefon potrafi się przytkać na ułamek sekundy, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Przewijanie i zoomowanie stron w Chrome również jest bardzo płynne i działa dużo lepiej niż w innych telefonach na podobnym poziomie cenowym.

Stosunek jakość/cena

Relacja pomiędzy tym, co telefon oferuje a jego ceną jest rewelacyjna. W momencie zakupu LG L70 nie miał żadnej konkurencji w podobnej cenie (około 550 zł) – podobna Motorola G była minimum 100 zł droższa, a trochę tańsze Samsung Galaxy Trend i Sony Xperia L (i M) są dużo gorszymi telefonami.

Aparat fotograficzny

Jest dioda doświetlająca i autofocus. 5 MP to nie za dużo, ale tragedii nie ma. Spokojnie możemy zrobić fotoreportaż z rodzinnej imprezy czy też sfotografować jakiś tekst, żeby go później przeczytać.

Ekran

Niektórym może przeszkadzać dość niska, jak na dzisiejsze standardy, rozdzielczość ekranu (480 x 800 pikseli), ale mi zupełnie to nie przeszkadza. Ekran jest czytelny, nawet w silnym świetle z otoczenia. Strony internetowe spokojnie da się przeglądać w trybie desktopowym (nie w wersji mobilnej).

Brak podświetlenia przycisków

Jedną z niewielu wad tego telefonu są przyciski bez podświetlenia. Jest to trochę uciążliwe, ale tylko na samym początku, kiedy jeszcze poznajemy telefon. Później, po przyzwyczajeniu się do układu przycisków, brak podświetlenia właściwie nie przeszkadza.

Zepsuty kompas

Nie ma co owijać w bawełnę – kompas w tym telefonie zwyczajnie nie działa. Mogę obracać telefon, a wskazówka kompasu zawsze wskazuje przypadkowy kierunek. Nie pomogła kilkukrotna próba kalibracji urządzenia. Kompas jest kompletnie bezużyteczny. Bardzo irytujący problem.

Wielu z Was mogłoby powiedzieć, że w dobie powszechnego wykorzystania GPS-u kompas do niczego się nie przyda, ale tak nie jest. Nawet jeśli używam GPS-u, to znam swoją pozycję na mapie. Jednak, kiedy znajdę się w obcym miejscu, bardzo trudno jest mi odgadnąć kierunek, w którym powinienem się poruszać. Nie wiem czy to wyjątkowa przypadłość tylko mojego egzemplarza, czy powszechna wada tego telefonu. Serwisu jeszcze nie odwiedziłem, bo już sobie nie wyobrażam życia bez L70.

Mała pamięć wewnętrzna

Wydawałoby się, że 4 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej to nie tak mało. W rzeczywistości dla użytkownika po pierwszym uruchomieniu telefonu dostępne jest 1,5 GB, co też dla wielu mogłoby być wystarczającą ilością. Zwłaszcza że telefon posiada gniazdo kart pamięci, pozwalające dołożyć kartę o maksymalnej pojemności 32 GB. Sęk w tym, że aplikacje można zainstalować wyłącznie w pamięci wewnętrznej. Później oczywiście jest możliwość przeniesienia danego programu na kartę pamięci, ale niektóre aplikacje (przede wszystkim gry) potrafią mieć po kilkaset MB, co może już sprawiać niemałe problemy przy próbie ich zainstalowania.

Podsumowanie

Gadżeciarzom i graczom parametry LG L70 nie wystarczą, ale dla zwykłych użytkowników, którzy nie chcą wydać na sprzęt zbyt dużych pieniędzy, ten telefon to dobry wybór. Z czystym sercem mogę go polecić. Wiem, że sam jeszcze długo z nim się nie rozstanę.

Odpowiedzi na pytania

Czy LG L70 ma diodę powiadomień?
Nie ma.

Max Koluszky - 2014.08.30 21:58

Wasze opinie

 1. creeper659:

  Dobra recenzja, wszystko się zgadza, ponieważ jestem właścicielem tego telefonu.
  Tylko na zdjęciu jest pokazany niebieski pasek powiadomień, a w telefonie jest biały.
  Można to jakoś zmienić

Co o tym myślisz?

Poniższych pól nie musisz wypełniać.