Kategorie
Życie w czasach zarazy

Nawet nie wiesz, że zarażasz

Niedawno w magazynie „Science” opublikowano wynik badań mówiący o tym, że blisko 80% zakażeń koronawirusem zostało spowodowane przez osoby, które nie miały objawów choroby.

Czynnikiem, który napędza epidemię i zmienia ją w pandemię, jest liczba nieujawnionych, ale zakaźnych przypadków. Osoby mające jedynie łagodne oznaki infekcji albo wręcz nie doświadczające objawów, nie mają świadomości, że mogą zakażać.

Naukowcy w magazynie Science

Nieudokumentowane zakażenia stanowiły źródło zakażenia w 79 procentach znanych przypadków choroby.


Zastanawiacie się jak łatwo roznosi się zarazki?

Bardzo łatwo!

YouTuber Mark Rober nakręcił klip, w którym namówił dzieciaki z podstawówki do udziału w eksperymencie. Dłonie niektórych z nich pokrył niewielką ilością pudru świecącego w świetle UV.

Po krótkim czasie sprawdził jak bardzo ten puder został rozniesiony po klasie. Okazało się, że puder był wszędzie!

Nawet dokładne mycie rąk i ciągłe myślenie o niedotykaniu twarzy nie uchroni nas przed rozprzestrzenianiem zarazków.

Jedyne co możemy zrobić, to ograniczyć kontakty z innymi. Po prostu nie ma innego rozwiązania.


Casey Neistat opowiada o tym, jak pandemia wpłynęła na jego życie i życie nas wszystkich.


Śmiertelność zależy od wielu czynników, od rozkładu demograficznego ludności, liczby osób starszych, struktury chorób przewlekłych w danym kraju oraz przede wszystkim od dynamiki zakażeń SARS CoV-2. W przypadku małej dynamiki osoby, które wymagają respiratoterapii z powodu niewydolności oddechowej w przebiegu zapalenia płuc, będą miały miejsce na OIOM-ie, bo te miejsca będą i będą wolne respiratory. W przypadku dużej dynamiki nagle choruje wiele osób jednocześnie i wielu wymaga jednocześnie respiratorów, a ich liczba jest ograniczona. Takie zjawisko obserwujemy we Włoszech.

https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/choroba…

To jest to, co powtarzam tutaj bez przerwy – jeśli nie ograniczymy kontaktów do minimum, to czeka nas przeciążenie służby zdrowia i niektórzy umrą, bo nie doczekają się odpowiedniej opieki.


Kurzgesagt zrobił klip na temat koronawirusa. Pokazali jak wirus atakuje komórki, jak się namnaża, jak na infekcję reaguje organizm i jak epidemia się rozszerza w społeczeństwie.

Wniosek z filmiku jest jak zwykle ten sam – zostańcie w domach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.