Firefox – jak przenieść ustawienia

Pewnego dnia przychodzi ta bolesna chwila, kiedy trzeba przeinstalować system operacyjny lub przenieść dane z wysłużonego komputera do naszego nowego nabytku. Co zrobić z zakładkami skrupulatnie zbieranymi przez ostatnie miesiące/lata? Otóż, same zakładki przenieść bardzo prosto. Wystarczy kliknąć Zakładki -> Zarządzaj zakładkami… -> Plik -> Eksportuj

A na nowym systemie, w ostatnim menu kliknąć Importuj i wskazać lokalizację pliku z wcześniej zapisanymi zakładkami.

Moving Firefox

Jeśli nasz Firefox ma mocno zmieniony wygląd i ustawienia, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z bezpłatnego programu MozBackup. Jest to prosty kreator, który w kilku krokach pozwala na zapisanie, a następnie, przywrócenie ustawień wielu produktów Mozilli, w tym Firefoksa i Thunderbirda.

Jedną z niewielu wad MozBackup jest to, że potrafi backupować tylko garstkę najpopularniejszych rozszerzeń. Jeśli nasza lista dodatków jest długa, a do tego zawiera rzadko spotykane rozszerzenia, jedynym sposobem na zachowanie wszystkich ustawień jest ręczne przeniesienie profilu. Nie jest to tak skomplikowane jak mogło by się wydawać, niemniej, wymaga trochę więcej zachodu niż dwa wcześniej opisane rozwiązania.

Domyślnie, profile Firefoksa i Thunderbirda znajdują się w katalogach:
Firefox – Windows XP
C:Documents and Settings%nazwa użytkownika windows%Dane AplikacjiMozillaFirefoxProfiles
Linux
~/.mozilla/firefox/

Thunderbird – Windows XP
C:Documents and Settings%nazwa użytkownika windows%Dane AplikacjiThunderbirdProfiles
Linux
~/.thunderbird/

Przed przystąpieniem do wykonania backupu katalogu profilu należy wyłączyć program, którego profil zamierzamy kopiować. Teraz, używając Eksploratora czy dowolnego innego menedżera plików kopiujemy pliki.

Po reinstalacji systemu, czy też w drugim komputerze, odszukujemy katalog, w którym przechowywane są profile. Kopiując profil w docelowe miejsce nie uzyskamy jeszcze do niego dostępu, ponieważ nie jest dopisany do pliku profiles.ini, którego domyślną lokalizacją dla Firefoksa jest:
C:Documents and Settings%nazwa użytkownika windows%Dane aplikacjiMozillaFirefoxprofiles.ini

A jego zawartość wygląda mniej więcej tak:
[General]
StartWithLastProfile=0
[Profile0]
Name=default
IsRelative=1
Path=Profiles/9292w91s.default
Default=1

Jeśli StartWithLastProfile=0 to przed uruchomieniem Firefoksa pojawi się okno Menedżera profili. Name jest nazwą profilu wyświetlaną w oknie menedżera. Od wartości IsRelative zależy czy musimy podać bezwzględną ścieżkę do profilu (zaczynającą się od nazwy litery dysku) czy też lokalizację względem położenia pliku profiles.ini. Path – ścieżka do profilu. Wartość Default decyduje, który z profili jest domyślnym.

Tworzymy nowy blok zaczynający się od [Profile1] i odpowiednio uzupełniamy kolejne wiersze analogicznie do wartości z sekcji [Profile0].
I to właściwie wszystko.

Parę uwag na koniec:

  • Konieczna może okazać się edycja innych plików zawierających starą ścieżkę do profilu, np. pliku:

C:Documents and Settings%nazwa użytkownika windows%Dane aplikacjiMozillaFirefoxProfiles%nazwa_profilu%extensions.ini

  • Jeśli nasz profil skopiowaliśmy z płyty CD/DVD wszystkie pliki będą miały atrybut “tylko do odczytu”. Można to naprawić zmieniając właściwości głównego katalogu profilu.
  • Jeśli po uruchomieniu Firefoksa nadal widać “goły” profil to należy kliknąć Start -> Uruchom, wpisać “firefox -profilemanager” i wybrać ten właściwy.

photos by LevitateMe and HP

Max Koluszky - 2006.12.17 01:31

Co o tym myślisz?

Poniższych pól nie musisz wypełniać.