Wszystko inne

Dziwne kółka na banknotach

Wiedzieliście że na wielu banknotach z różnych krajów znajdują się tajemnicze symbole, wyglądające trochę jak wysypka w kształcie małych kółek?

Okazuje się, że są tam po to, by uniemożliwić ich skopiowanie. Drukarki i kserokopiarki mają fabrycznie wbudowany algorytm blokujący drukowanie banknotów zawierających taki wzór.

Te kółka można znaleźć również na złotówkach.

Symbole blokujące kopiowanie banknotów.

Idealna herbata

Jak powinno się parzyć herbatę?

Wiadomo, że każdy ma swój sposób. Co nie znaczy, że każdy jest dobry. Istnieje nawet oficjalna norma dotycząca parzenia herbaty, ale napar zrobiony tym sposobem wcale nie musi być smaczny. Ma po prostu być za każdym razem taki sam.

Czytaj dalej »

Po co zmieniamy czas na zimowy i letni?

Oficjalnie uznaje się, że na pomysł przestawiania zegarków o godzinę do przodu lub do tyłu wpadł jako pierwszy Benjamin Franklin. Miało to pomóc w lepszym wykorzystaniu światła dziennego.

Dzisiaj zużycie prądu na oświetlanie domów, biur i ulic stanowi niewielką część zużywanej energii elektrycznej i dlatego coraz częściej mówi się zniesieniu czasu letniego.

Co ja na to? Jestem za, a nawet przeciw.

Chciałbym mieć jak najwięcej światła dziennego, kiedy odpoczywam, po pracy (po południu i wieczorem). Z drugiej strony ciężko znoszę to przestawianie wskazówek. Dlatego czas letni powinien obowiązywać przez cały rok. Ba! Uważam, że najlepiej by było, gdyby w Polsce przez cały rok obowiązywał czas UTC+3.

Ranki byłyby chłodne i ponure. Niektórym na pewno ciężko by było się zwlec z łóżka, ale po wyjściu z roboty mielibyśmy jeszcze kawał dnia do zagospodarowania. W lato i, co ważniejsze, w zimę. Nie tak jak teraz: wychodzę do pracy – jeszcze ciemno, wracam z pracy – już ciemno.