Poradniki, przewodniki i instrukcje

Czarne tło na YouTube

Niewiele osób wie, że tło na stronie YouTube można w łatwy sposób zmienić na czarne, dzięki czemu późną porą nie będziemy niepotrzebnie męczyć oczu.

Czytaj dalej »

Jak przestać się spóźniać?

Mężczyzna spogląda na zegarek

Przez pół swojego życia wszędzie się spóźniałem: na zajęcia na studiach, do pracy, na spotkania z przyjaciółmi. Kiedy ktoś się gdzieś ze mną umówił, mógł być pewien, że przyjdę przynajmniej pół godziny po terminie.

To już przeszłość.

Czytaj dalej »

Android – Jak wpisać znak euro (€)?

Wpisanie znaku euro (€) na klawiaturze smartfonu z Androidem jest sztucznie utrudnione. Na GBoard (klawiaturze od Google’a) trzeba:

Nacisnąć przycisk oznaczony symbolami ?123.
Trzeba nacisnąć przycisk oznaczony symbolami ?123

Czytaj dalej »

Co zrobić ze zużytymi żyletkami?

Wyobraźmy sobie co może się stać, kiedy jakaś przypadkowa osoba – czy to członek rodziny ugniatający śmieci w kuble, czy nurek śmietnikowy – trafi na żyletkę wrzuconą luzem, bez żadnej osłony. Hektolitry krwi na podłodze i chodniku! Auć! Tego z pewnością nikt z nas nie chce.

Musimy te żyletki jakoś zabezpieczyć. Niektóre opakowania zawierają w sobie przegródkę na zużyte ostrza. Jeśli takiej nie ma, to sami musimy zorganizować jakiś pojemnik.

Jako osoba, która ceni sobie prostotę, doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem naszego problemu jest wrzucanie zużytych żyletek do małej plastikowej butelki po gazowanej wodzie. Ma ona wystarczająco mocne ścianki i praktycznie nic nie kosztuje. Metoda idealna.

Pumeksem zrobicie sobie tylko krzywdę

foto: Stilfehler (CC BY-SA 3.0)

Wystarczy parę razy przetrzeć piętę pumeksem i – voilà – mamy skórę gładką niczym pupcia niemowlaka. Kuszące. Prawda? Ale, błagam Was, nie idźcie tą drogą.

Czytaj dalej »

Gdzie jest oddział Inpostu NFK 2 Wólczyńska 133?

Zrobiłem zakupy, wybrałem dostawę do konkretnego Paczkomatu. Pracuję do późna. Kiedy mam wolne, odpoczywam – nie mam czasu i ochoty na łażenie po mieście. Chcę po prostu odebrać paczkę po drodze, kiedy styrany wracam do domu.

Tym razem się nie udało. Ja rozumiem… Okres przedświąteczny, akcja prezentowa, najcięższy miesiąc w całym roku. Ale nie po to zamawiam dostawę do Paczkomatu, żeby później musieć stawić się w określonych godzinach, w narzuconym przez kogoś miejscu. Moją paczkę przekierowano do punktu odbioru i nikt mnie nawet nie raczył spytać czy mi to pasuje.

Czytaj dalej »

Kiedy najlepiej wykupić miejsce w Ryanair? Wybierając loty!

Ryanair za dodatkową opłatą daje nam możliwość wybrania sobie miejsca w samolocie. Taka usługa standardowo kosztuje 29 zł. Jednak można za nią zapłacić o połowę mniej, jeśli tylko się pospieszymy.

Jeśli zdecydujemy się ją wykupić na samym początku, w chwili wyboru lotów, to cena spada do 15 zł, by na stronie płatności za lot wzrosnąć już do 22 zł

Działa tu bezlitośnie zasada im wcześniej, tym lepiej. Dlatego już przed zaplanowaniem podróży warto się zastanowić czy zależy nam na miejscu przy oknie, czy może chcemy zdać się na miejsce przydzielone losowo w trakcie odprawy.

WordPress psuje Tobie wpisy?

Oj, zły WordPress! Bardzo zły! Wszystko robi po swojemu. Sam podmienia znaki, dodaje nowe wiersze albo nawet je usuwa.

Dlaczego WordPressie? Why?

Najprawdopodobniej jego twórcy chcieli pójść na rękę mniej zaawansowanym użytkownikom i umieścili kod, który w założeniu miał korygować popełnione przez nich błędy. Przy okazji ta sama część kodu (filtry wpautop i wptexturize) psuje krew wszystkim, którzy mają już jakieś pojęcie o HTML i sami chcieliby decydować o kształcie swoich wpisów.

Co z tym zrobić?

Trzeba te filtry jakoś unieszkodliwić. Jak? O tak: Czytaj dalej »

Płynne przejścia między piosenkami

Pewnie znajdzie się tu parę osób, które chciałoby uzyskać znany z radia efekt płynnego przejścia jednej piosenki w drugą (nakładania się na siebie końcówki i początku następujących po sobie utworów), fachowo zwany crossfadingiem. Wbudowany crossfading mają zarówno Winamp jak i foobar2000. Pierwszego programu nie używam, więc skupię się tutaj na foobarze. Przy okazji pozbędziemy się jeszcze jednego irytującego elementu piosenek – długich pustych fragmentów, które często są upychane przed bonusowymi ścieżkami. A zatem, do dzieła.

Czytaj dalej »

Skąd pochodzi ten obrazek?

Chyba każdy z nas miał kiedyś podobny problem. W pewnym momencie natrafiamy na zdjęcie, rysunek lub komiks, który z jakiegoś powodu przyciąga naszą uwagę. Mamy ochotę zobaczyć więcej prac danego autora, albo dowiedzieć się kim jest osoba ze zdjęcia, ale nie możemy, bo nie zostało podane źródło.

Z pomocą przychodzi nam TinEye – wyszukiwarka pozwalająca odnaleźć źródło pochodzenia obrazka na podstawie podanego adresu lub wgranego pliku.

Działanie wyszukiwarki pokażę na przykładzie. Załóżmy, że chciałbym dowiedzieć się kim jest dziewczyna ze zdjęcia. Oto co robię:

  • wchodzę na stronę TinEye,
  • wskazuję plik na dysku i wrzucam go na serwer.

Wyszukiwanie obrazów z pomocą TinEye

Już pierwszy z brzegu wynik kieruje nas do rozwiązania zagadki. Sympatyczny rudzielec ze zdjęcia to użytkowniczka serwisu deviantART – NemoValkyrja. Proste, szybkie i wygodne. Spróbujcie sami.

Google

Od niedawna podobna funkcja dostępna jest w Google Images.

Ostatnia aktualizacja: 2011.07.18