Poradniki, przewodniki i instrukcje

Jak pozbyć się starych mebli?

Logo Pępek Internetu

Dla wielu rozwiązanie wydaje się oczywiste: Wystarczy wynieść stare meble przed dom i ktoś je stamtąd na pewno odbierze. Niby tak, ale nie do końca, bo najpierw musimy sprawdzić terminy, a czasem nawet zgłosić taki zamiar odpowiedniej instytucji. Inaczej nasze stare graty mogą straszyć na ulicy całymi tygodniami, w skrajnym przypadku nawet jeszcze dłużej!

Czytaj dalej »

Panek CarSharing – Jak wynająć samochód?

Panek CarSharing to usługa krótkoterminowego wynajmu auta. W Panku mamy do dyspozycji blisko 600 hybrydowych Toyot Yaris. Są one zaparkowane w różnych częściach Warszawy, więc jest duża szansa, że i w twojej okolicy zawsze jakaś się znajdzie.

Czytaj dalej »

Car sharing w Warszawie

Zdjęcie samochodu Hyundai z floty 4mobility

Car Sharing (auta na minuty) to usługa, która pozwala na krótki czas wynająć auto zaparkowane w naszej okolicy. U celu naszej podróży kończymy wynajem, a auto pozostaje do dyspozycji innych osób korzystających z systemu. Bardzo podobnie do systemów rowerów miejskich popularnych w wielu polskich miastach.

Czytaj dalej »

Czarne YouTube

Niewiele osób wie, że tło na stronie YouTube można w łatwy sposób zmienić na czarne, dzięki czemu późną porą nie będziemy niepotrzebnie męczyć oczu.

Czytaj dalej »

Jak przestać się spóźniać?

Mężczyzna spogląda na zegarek

Przez pół swojego życia wszędzie się spóźniałem: na zajęcia na studiach, do pracy, na spotkania z przyjaciółmi. Kiedy ktoś się gdzieś ze mną umówił, mógł być pewien, że przyjdę przynajmniej pół godziny po terminie.

To już przeszłość.

Czytaj dalej »

Jak wpisać znak euro (€) na telefonie?

Wpisanie znaku euro (€) na klawiaturze smartfonu z Androidem jest sztucznie utrudnione. Na GBoard (klawiaturze od Google’a) trzeba:

Nacisnąć przycisk oznaczony symbolami ?123.
Trzeba nacisnąć przycisk oznaczony symbolami ?123

Czytaj dalej »

Co zrobić ze zużytymi żyletkami?

Wyobraźmy sobie co może się stać, kiedy jakaś przypadkowa osoba – czy to członek rodziny ugniatający śmieci w kuble, czy nurek śmietnikowy – trafi na żyletkę wrzuconą luzem, bez żadnej osłony. Hektolitry krwi na podłodze i chodniku! Auć! Tego z pewnością nikt z nas nie chce.

Musimy te żyletki jakoś zabezpieczyć. Niektóre opakowania zawierają w sobie przegródkę na zużyte ostrza. Jeśli takiej nie ma, to sami musimy zorganizować jakiś pojemnik.

Jako osoba, która ceni sobie prostotę, doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem naszego problemu jest wrzucanie zużytych żyletek do małej plastikowej butelki po gazowanej wodzie. Ma ona wystarczająco mocne ścianki i praktycznie nic nie kosztuje. Metoda idealna.

Czy pumeks pomaga?

foto: Stilfehler (CC BY-SA 3.0)

Wystarczy parę razy przetrzeć piętę pumeksem i – voilà – mamy skórę gładką niczym pupcia niemowlaka. Kuszące. Prawda? Ale, błagam Was, nie idźcie tą drogą.

Czytaj dalej »

Inpost, ul. Wólczyńska 133, Warszawa (NFK 2)

Ten tekst tyczy się poprzedniej lokalizacji oddziału InPost. Obecnie NFK 2 znajduje się pod adresem: Al. Krakowska 190a, 05-552 Łazy.

Zrobiłem zakupy, wybrałem dostawę do konkretnego Paczkomatu. Pracuję do późna. Kiedy mam wolne, odpoczywam – nie mam czasu i ochoty na łażenie po mieście. Chcę po prostu odebrać paczkę po drodze, kiedy styrany wracam do domu.

Tym razem się nie udało. Ja rozumiem… Okres przedświąteczny, akcja prezentowa, najcięższy miesiąc w całym roku. Ale nie po to zamawiam dostawę do Paczkomatu, żeby później musieć stawić się w określonych godzinach, w narzuconym przez kogoś miejscu. Moją paczkę przekierowano do punktu odbioru i nikt mnie nawet nie raczył spytać czy mi to pasuje.

Czytaj dalej »

Opłata za miejsce w Ryanair – 15 zł zamiast 29 zł

Ryanair za dodatkową opłatą daje nam możliwość wybrania sobie miejsca w samolocie. Taka usługa standardowo kosztuje 29 zł. Jednak można za nią zapłacić o połowę mniej, jeśli tylko się pospieszymy.

Jeśli zdecydujemy się ją wykupić na samym początku, w chwili wyboru lotów, to cena spada do 15 zł, by na stronie płatności za lot wzrosnąć już do 22 zł

Działa tu bezlitośnie zasada im wcześniej, tym lepiej. Dlatego już przed zaplanowaniem podróży warto się zastanowić czy zależy nam na miejscu przy oknie, czy może chcemy zdać się na miejsce przydzielone losowo w trakcie odprawy.