Kategorie
Poradniki, przewodniki i instrukcje

Jak wyciszyć laptopa?

Prosty trik, żeby Twój laptop był cichszy. Serwisanci go nienawidzą 😜

– Jak wyciszyć laptopa?

– …

– Trzeba go wyłączyć. 🙃

Koniec z żartami! Jeżeli przeszkadza Wam ciągłe wycie wiatraków w laptopie, to na początek proponuję zamknąć wszystkie programy / aplikacje, których akurat nie używamy. Bo tylko niepotrzebnie obciążają procesor.

To samo tyczy się niepotrzebnie otwartych kart w przeglądarce internetowej. Jeśli w Firefoksie lub Chrome masz otwartych dziesiątki kart, to nie spodziewaj się, że laptop nie będzie musiał pracować na najwyższych obrotach.

Maksymalna i minimalna częstotliwość procesora

Jeżeli mamy już ogarnięte niepotrzebne aplikacje i karty w przeglądarce, to możemy przejść do sedna. Otóż, edytując plan zasilania, a konkretnie zmieniając maksymalną i minimalną częstotliwość procesora, jesteśmy w stanie zminimalizować ilość ciepła produkowaną przez procesor. A co za tym idzie szybkość z jaką pracują wiatraki. Może nawet do zera.

Oto jak to zrobić:

1. Klikamy przycisk Start i wpisujemy słowo plan.

2. Z podpowiedzi wybieramy Edytuj plan zasilania.

Wybieramy "Edytuj plan zasilania"

3. Klikamy Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.

Wybieramy "Zmień zaawansowane ustawienia planu zasilania"

4. Rozwijamy Zarządzanie energią procesora.

Zmieniamy minimalny i maksymalny stan procesora

5. Rozwijamy Minimalny stan procesora i zmieniamy na 5%.

6. Rozwijamy Maksymalny stan procesora i zmieniamy na wartość niższą niż 100%, np. 80%.

7. Zatwierdzamy zmiany klikając OK i obserwujemy jak pracuje komputer.

Wiatraki ucichły

Super! Komputer będzie odrobinę wolniejszy, ale w zamian dostaniemy ciszę i jeśli nie używamy go do wymagających zadań, to laptop wciąż będzie sobie doskonale radził. Możemy nawet trochę podwyższyć Maksymalny stan procesora i przekonać się czy dalej będzie cicho.

Wiatraki dalej wyją!

Trzeba jeszcze mocniej zmniejszyć Maksymalny stan procesora, np. do 70%.

Po co zmniejszyliśmy Minimalny stan procesora?

Ustawienie Minimalnego stanu procesora na wartość niższą niż jego maksymalny stan pozwala procesorowi na zmniejszenie częstotliwości pracy, kiedy wysoka wydajność nie jest potrzebna i dzięki temu zmniejszyć ilość generowanego ciepła.

Maksymalny stan procesora na 99%

Ustawienie maksymalnego stanu na 99% pozwoli procesorowi na pracę praktycznie z pełną nominalną prędkością, ale nie pozwoli mu na tzw. Turbo Boost / Precision Boost, czyli chwilowe skoki częstotliwości ponad nominalną wartość, przez co nie pozwolimy komputerowi za bardzo się zagrzać. Czasem wystarczy taka drobna zmiana, żeby wyciszyć laptopa.

Bardzo niskie wartości Maksymalnego stan procesora

Nie przesadzajmy ze zmniejszaniem maksymalnej częstotliwości procesora, bo może to wpłynąć na stabilność działania systemu. Co za dużo (a właściwie za mało) to niezdrowo.

A może kompletnie wyłączyć wiatraki?

W ustawieniach planu zasilania czasem można też znaleźć opcję Zasady chłodzenia systemu, dzięki której możemy wyłączyć wiatraki w laptopie. Nie polecam tego rozwiązania, bo laptop będzie nam się mocno grzać, nawet do tego stopnia, że będzie parzyć w palce i uda. Wydajny też nie będzie, bo procesor ze względu na temperaturę za mocno się nie rozbuja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *